ارادتمند حیله‌گر مرموز مجموعه‌‌ای که باید بخوانید!

مجموعه ارادتمند حیله‌گر مرموز

چند دلیل برای خواندن مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز 

 

چند دلیل برای اینکه خوب است والدین، مربیان، معلمان، مدیران و تسهیلگران مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز نوشته‌ی مورین جانسون با ترجمهٔ سیامک دشتی را بخوانند!

۱. خوب است مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز را والدین و افرادی که با نوجوانان یا نظام آموزشی کار می‌کنند، بخوانند، چون ماجرا در یک مدرسهٔ متفاوت اتفاق می‌افتد. مدرسه‌ای که در آن همه جور امکاناتی دیده می‌شود. بچه‌ها در آزادی و امنیت می‌توانند هر درخواستی داشته باشند. برای مدیر مدرسه فراهم کردن حتی حدود ۵۰۰ کتاب درخواستی فقط برای یک دانش‌آموز امری پذیرفته‌شده است. نوجوانان این مدرسه همه‌‌جوره جدی گرفته می‌شوند. این مدرسه رایگان است، پس کسی نگران نیست که از پس هزینه‌ها برمی‌آید یا نه. از طرفی، در مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز خود بچه‌ها هستند که انتخاب می‌کنند چه بخوانند و چه بیاموزند. بازی در این مدرسه خیلی مهم است و انواع بازی‌ها در دسترس است. درواقع در نگاه مدیر و مؤسس مدرسه بازی یادگیری است. محیط هنری و در عین حال پر از معما طراحی شده است که ذهن را پرورش می‌دهد و برای هر کسی دستاوردی خواهد داشت. مجسمه‌های زیبا و ساختمان‌هایی با طراحی خاص، گل‌ها و درختان، و تابلوهای هنری بسیار در گوشه‌و‌کنار مدرسه محیط متفاوتی را شکل داده است. حتی اسامی مکان‌ها هم یا با توجه به اسطوره‌ها انتخاب شده یا هنری است. به‌نوعی می‌شود گفت هنر و طبیعت در جای‌جای این مدرسه در زندگی روزمرهٔ دانش‌آموزان پیوند خورده است. پیوندی که آموزش در بستر زندگی را در بر خواهد داشت.
در مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز ، در نوع نگاه معلم‌ها هم تفاوت‌هایی با نظام مرسوم می‌بینم. در خیلی از موارد، معلم‌ها متوجه هستند که قانونی زیر پا گذاشته می‌شود، اما از آن چشم‌پوشی می‌کنند. درواقع تا زمانی که آسیبی جدی فرد را تهدید نمی‌کند آزادی و تجربه‌ورزی در اولویت است و حریم شاگردان حفظ می‌شود. آن‌ها فرصت تجربه، یادگیری، رشد، بزرگ کردن دایرهٔ امن و رهایی را به دانش‌آموزان می‌دهند. فرصتی که به دانش‌آموزان جسارت و انگیزه و امید می‌دهد.

۲. خوب است مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز را معلمان و تسهیلگران و والدینی که با نوجوانان سروکار دارند بخوانند، چون نوجوانانی با روحیه و شخصیت‌های متفاوت در این مدرسه هستند، آن هم در دو زمان متفاوت. این می‌تواند به ما کمک کند بیشتر نوجوان‌‌ها را بشناسیم. نوجوانانی که خطر می‌کنند، تجربه کردن را دوست دارند، می‌خواهند دنیا را و آدم‌ها را کشف کنند، دنبال لذت و هیجان و سرگرمی هستند، می‌خواهند از کودکی فاصله بگیرند و وارد بزرگسالی شوند، برای خود هدفی دارند، دنبال کار علمی یا هنری هستند، و یا عشق را مزمزه می‌کنند. نوجوانانی که دنبال حل معما هستند، معما می‌سازند یا زندگی و مرگشان خود معمایی می‌شود برای دیگران. نوجوانانی که هنوز شناخت کافی از خود و اطرافشان ندارند، هنوز احساسات و خود جدیدشان را نمی‌شناسند، درگیر چالش‌های اخلاقی می‌شوند، نافرمانی می‌کنند، از هم حمایت و مراقبت می‌کنند و … .

۳. علاوه بر والدین، معلمان، مربیان و تسهیلگران، خوب است بقیهٔ هم، چه نوجوان چه بزرگسال، مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز را بخوانند، چون نوع نگاه مورین جانسون به معما، خواه‌ناخواه، به مای مخاطب یاد می‌دهد جور دیگری نگاه کنیم، بیشتر به افراد و محیط دقت کنیم، دنبال راه‌حل و چاره‌جویی و حل مسئله باشیم. عمیق‌تر نگاه کنیم و در پی سند و مدرک باشیم. هر چیزی را به‌راحتی قبول نکنیم. برای هدفمان هر چقدر لازم باشد زمان و انرژی صرف کنیم. و تا از چیزی مطمئن نشدیم آن را اعلام نکنیم.
مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز به ظاهر معمایی جنایی، برای من کلی درس خودشناسی، شناخت نوجوان، شناخت مدرسهٔ متفاوت و نگاهی دیگر به انسان‌گرایی داشته است، امیدوارم شما هم از خواندن آن لذت ببرید.

 

اگر می‌خواهید جلد اول مجموعهٔ ارادتمند حیله‌گر مرموز را با ارسال رایگان تهیه کنید، اینجا کلیک کنید!